New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)
ÇEŞME FESTİVALİ

80’li ve 90’lı yıllara damgasını vuran, ülkemizin efsane müzik festivalleri arasında yer alan Çeşme Festivali, “Müzik & Kültür Duraklarıyla” yeniden hayata geçiyor.

Bu yıl 18-22 Eylül tarihleri arasında Belediyemiz tarafından yeniden hayat bulacak olan Çeşme Festivali, Çeşme Yarımadası’nda büyük bir heyecanla ve zengin bir programla gerçekleşiyor.

“Ege’nin İki Yakası” teması ile birbirinden değerli isimlerin ve grupların sahne alacağı festival, tarih, dans, müzik ve mutfak kültürü buluşmalarına ev sahipliği yapıyor olacak.

Ilıca, Alaçatı, Ildırı, Çiftlikköy ve Reisdere gibi Çeşme’nin tüm mahallelerinde gün boyu devam eden etkinlikleri takiben, her akşam ünlü isimlerin yer aldığı dev konserlerle birlikte; Ege’nin karşı kıyılarından da esintiler bulunan 5 günlük programda Yunanistan’dan gelen Eleftheria Arvanitaki, Solon Lekkas gibi müzik grupları, Maria Ekmekçioğlu, Georgia Kofinas gibi ünlü şeflerin yemek atölyeleri de yer alıyor.

Festivalde ayrıca Sunay Akın ile Ege Öykülerinden, Hüsnü Şenlendirici ile Halk Dansları Topluluğu Gösterisine, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin “Zorba” gösterisinden, Yeni Türkü Konserine kadar tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılmak mümkün.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise özlemle anılan Çeşme Festivali’ni yeniden canlandırmanın mutluluk ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek şunları söylüyor: “Çeşme Yarımadamız için yeniden değer yaratarak müzik ve kültürün başrolde olduğu uluslararası bir festival için yola koyulduk. İlk yılın teması olan “Ege’nin İki Yakası” sayesinde yerel kültürümüz ve değerlerimizle halkımızı kucaklayıp birleştirerek öz kültürümüze sahip çıkacağız. Ayrıca Yunanistan’dan gelecek müzisyenleri ve aşçıları ağırlayacağız. Çeşme’nin tarih, müzik, dans ve yemek kültürlerini hem yerel halkımıza hem de misafirlerimize yaşatmanın keyfini hep birlikte yaşayacağız.”

Festival vesilesiyle Çeşme’nin en güzel zamanı olan Eylül Ayı’nda, bölgenin kültür ve sanat destinasyonu haline geleceğinin de altını çizen Ekrem Oran, festivale tüm sanatseverleri, bölgenin en güzel mevsiminde, kültür ve sanatla buluşmaya davet ediyor.

8 bin yıllık yerleşimin izleri, bugüne kadar ev sahipliği yaptığı İyon, Lydia, Pers, Pergamon Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi sayısız medeniyetleri ile zengin kültürüne tanıklık edeceğiniz; tarih, sanat ve lezzet dolu bir keşif yolculuğu, Çeşme Festivali’nde sizleri bekliyor.

Tüm Hakları T.C. Çeşme Belediyesine aittir.